Calendar

Date Location Type Official(s) Description Edit
2021-02-26 Blue Earth Triangular Meet Gary Heydt
Logan Axford
2021-02-26 BUSY Chris Wolf
Matt Sogla
2021-02-26 Lamberton Triangular Meet Rich Pohlmeier Tri vs St. Clair & Madelia-Truman-4pm skin check/WI
2021-02-26 Worthington Triangular Meet Brian Danks
Greg Ewing
Redwood/St. Peter
2021-02-26 Plainview Triangular Meet Jake Ihrke
Matt Stein
2021-02-26 Minneota Triangular Meet Travis Christenson
2021-02-26 BUSY Jake Lawrence
2021-02-26 Luverne Triangular Meet A.J. Axford Tri vs BEA & New Ulm-4:30 skin checks
2021-02-26 LaCresent Triangular Meet Geoff Hjerleid
2021-02-26 Goodhue Triangular Meet Dean Nelson
Dylan Craig
vs. Hutch, Cal
2021-02-26 Bullhead City, AZ. Tournament Mike Woltman RMN - The RUMBLE in Arizona
2021-02-26 Montivideo Dual Meet Mark Levasseur vs. ACGC
2021-02-27 BUSY Brian Danks
Chris Wolf
David Baldini
Troy Brekke
2021-02-27 Albert Lea Triangular Meet Brad Tiedeken
Bruce Barrett
East, Century
2021-02-27 Springfield Triangular Meet Leonard Woelfel Tri vs LeSueur-Henderson & Windom/ML-4pm skin check/WI
2021-02-27 Tracy Triangular Meet Cami Snobl
Dana Patenaude
Tri in Tracy vs Adrian & United-Noon start time
2021-02-27 Jamestown, ND Tournament Mark Levasseur KCAA Womens Conference Championship
2021-02-27 GMLOK Triangular Meet Paul Fishbaugher
Travis Ball
at Southland
2021-02-27 Jackson Triangular Meet Austin Axford
Pat Irlbeck
Tri vs F/MCC & Wabasso-2pm skin checks
2021-02-27 Dover-Eyota Triangular Meet Dan (Amos) Hendrickson
Matt Stein
2021-02-27 Jamestown, ND Tournament Scott Snobl KCAC Women's Conference Tournament
2021-02-27 Pine Island Triangular Meet Dwayne Lundtvedt
Jake Ihrke
2021-02-27 Mankato West Triangular Meet Barrett Eller
Rich Pohlmeier
Tri vs Austin & Glencoe-Silver Lake  (11am start)
2021-02-27 BUSY Jake Lawrence
2021-02-27 Rochester - Mayo Triangular Meet Chad Getschmann
Matt Sogla
vs. Northfield, Win
2021-02-27 Janesville Dual Meet Dylan Craig Dual vs Medford w/ 12:10pm skin checks
2021-02-27 Benson Triangular Meet Steve Ricard 10 a.m.
2021-02-27 Marshall Triangular Meet Alex Ourada
2021-02-27 St. James Triangular Meet Logan Axford JH Tri vs JCC and New Ulm Area-8:15am skin check
2021-02-27 Bullhead City, AZ. Tournament Mike Woltman RMN - The RUMBLE in Arizona
2021-02-27 Kenyon-Wanamingo Dual Meet Joe Morgan vs. Cannon Falls
2021-02-28 BUSY Brian Danks
2021-02-28 Bullhead City, AZ. Tournament Mike Woltman RMN - The RUMBLE in Arizona
2021-03-01 BUSY Brian Danks
Chris Wolf
2021-03-01 Waterville Triangular Meet David Baldini
Logan Axford
Matt Stein
Tri in Waterville vs NRHEG & Sibley East
2021-03-01 Medford Dual Meet Dylan Craig Dual in Medford vs USC - 6:15pm skin check
2021-03-01 Hayfield Triangular Meet Geoff Hjerleid
Joe Morgan
vs. Westfield, Maple River, and GMLOS
2021-03-01 BUSY Dana Patenaude
Jake Lawrence
2021-03-01 Bullhead City, AZ. Tournament Mike Woltman RMN - The RUMBLE in Arizona
2021-03-02 BUSY Brian Danks
Chris Wolf
Mike Woltman
2021-03-02 New Ulm Triangular Meet Jake Lawrence
Mark Levasseur
Tri vs Waseca & Redwood Valley
2021-03-02 Windom Triangular Meet Austin Axford
Greg Ewing
Leonard Woelfel
Tri in Windom vs BEA & Worthington
2021-03-02 Kenyon-Wanamingo Triangular Meet Matt Stein
Troy Brekke
vs. ZM, PEM
2021-03-02 St. James Triangular Meet Barrett Eller
Jeff Adams
Rich Pohlmeier
2021-03-02 Wadena Steve Ricard
2021-03-02 Montevideo Triangular Meet Travis Christenson
2021-03-02 Wabasso Triangular Meet Logan Axford
Pat Irlbeck
Tri vs Canby & Minneota (4:15pm skin checks)
2021-03-02 Granite falls Triangular Meet Alex Ourada
2021-03-02 Madella-Truman Triangular Meet Dana Patenaude Fulda/MCC & Adrian/Ellsworth
2021-03-02 St. Charles Triangular Meet Jake Ihrke
Matt Sogla
rescheduled from 1/22/2021 to 3/2/2021
2021-03-02 Dover-Eyota Triangular Meet Dean Nelson
Dylan Craig
vs. LARP, WK
2021-03-02 Granite Falls Triangular Meet Alex Ourada
2021-03-03 BUSY Brian Danks
Jake Lawrence
Mike Woltman
2021-03-04 Albert Lea Triangular Meet Chad Getschmann
Leonard Woelfel
East, PI
2021-03-04 Springfield Triangular Meet David Baldini Tri vs Minneota & Madelia/Truman
2021-03-04 Blue Earth Triangular Meet Gary Heydt
Pat Irlbeck
2021-03-04 New York Mills Triangular Meet Scott Snobl
2021-03-04 Plainview Triangular Meet Paul Fishbaugher
Travis Ball
2021-03-04 West Central Area Triangular Meet Steve Ricard
2021-03-04 Caledonia Triangular Meet Don Dilaura
Joe Morgan
tri. Winona & Lake City
2021-03-04 GMLOK Dwayne Lundtvedt
Jake Ihrke
JCC, DE
2021-03-04 Kasson Mantorville Triangular Meet Geoff Hjerleid
Matt Stein
vs. Shakopee, Owatonna
2021-03-04 Sherburn Triangular Meet Barrett Eller
Dana Patenaude
Worthington and TBD
2021-03-04 Lac Qui Parle Triangular Meet Travis Christenson
2021-03-04 Maple River-Mapleton Triangular Meet Greg Ewing
Troy Brekke
Tri vs USC & K-W
2021-03-04 Pipestone Triangular Meet A.J. Axford
Alex Ourada
Tri vs Luverne & Marshall
2021-03-04 Adrian Triangular Meet Chris Wolf
Mark Levasseur
Tri vs MACCRAY & RRC Wolf Mentoring Event
2021-03-04 BUSY Brian Danks
Jake Lawrence
Mike Woltman
Rich Pohlmeier
2021-03-04 Rochester - Mayo Triangular Meet Brad Tiedeken
Bruce Barrett
vs. By, MW
2021-03-04 Pipestone Triangular Meet Alex Ourada
2021-03-04 Blooming Prairie Triangular Meet Dean Nelson
Dylan Craig
2021-03-04 Triton Dual Meet Dan (Amos) Hendrickson vs. St. Charles
2021-03-05 Slayton Triangular Meet Brian Danks Tri vs Canby and KMS
2021-03-05 Goodhue Triangular Meet Bill Olson
Jake Ihrke
PI, Hastings
2021-03-05 Chatfield Dual Meet Don Dilaura
2021-03-05 Medford Dual Meet Matt Stein Dual vs NRHEG
2021-03-05 Triton Dual Meet Bruce Barrett vs. FC
2021-03-05 BUSY Dan Hogfeldt
Rich Pohlmeier
2021-03-05 Stewartville Triangular Meet Brad Tiedeken
Matt Sogla
2021-03-05 Bullhead City, AZ Tournament Mark Levasseur
Mike Woltman
RMN-Terminator
2021-03-05 Luverne Triangular Meet A.J. Axford Tri vs Marshall & Ortonville - 4:30pm skin checks
2021-03-06 Mankato West Triangular Meet Chris Wolf
Gary Heydt
Tri vs LeSueur-Henderson & Mankato East  (11am start) Wolf Mentoring Event
2021-03-06 Albert Lea Triangular Meet Bill Olson
Matt Stein
vs. Northfield, Stillwater
2021-03-06 Austin Triangular Meet Jake Ihrke
Matt Sogla
vs. Byron, Winona
2021-03-06 Chatfield Triangular Meet Don Dilaura
Joe Morgan
2021-03-06 Caledonia Triangular Meet Chad Getschmann
Dwayne Lundtvedt
2021-03-06 Lamberton Triangular Meet A.J. Axford
Leonard Woelfel
Logan Axford
Tri vs Pipestone & F/MCC-9am skin check/WI w/ 10am start
2021-03-06 Janesville Triangular Meet Bruce Barrett
Geoff Hjerleid
Tri in Janesville vs Cannon Falls & Maple River w/ 9:15am skin checks
2021-03-06 Worthington Triangular Meet Brian Danks
Pat Irlbeck
Tri vs TMB/WWG & Hutchinson-10am skin checks
2021-03-06 Dilworth Triangular Meet Scott Snobl
2021-03-06 Fairmont Triangular Meet Greg Ewing
Jake Lawrence
Tri in Sherburn vs Waseca & Jackson-9am skin checks
2021-03-06 St. Clair Triangular Meet Jeff Adams
2021-03-06 Benson Triangular Meet Steve Ricard starts at 10 a.m.
2021-03-06 Minnewaska Triangular Meet Steve Ricard starts at 5 p.m.
2021-03-06 Bullhead City, AZ Tournament Mark Levasseur
Mike Woltman
RMN-Terminator
2021-03-06 BUSY
2021-03-06 Coon Rapids Tournament Dan (Amos) Hendrickson MNUSA
2021-03-07 Bullhead City, AZ Tournament Mark Levasseur
Mike Woltman
RMN-Terminator
2021-03-08 BUSY Jake Lawrence
Mike Woltman
2021-03-08 TBD Sec 2A Team Tournament Dana Patenaude
Dylan Craig
Gary Heydt
Joe Morgan
2021-03-08 Busy Neal Skaar
Nels Onstad
2021-03-09 TBD section 3a/3aa Tournament Leonard Woelfel
2021-03-09 BUSY A.J. Axford
Nels Onstad
2021-03-09 TBD Dual Meet Brian Danks 3A Team Section Pigtail
2021-03-10 BUSY Jake Lawrence
2021-03-10 TBD - Section 1A Team Tournament Bill Olson
Dana Patenaude
Dean Nelson
Matt Sogla
2021-03-10 TBD - Section 1AA Team Tournament Bruce Barrett
Mike Woltman
Paul Fishbaugher
w/ Kirby Hanson - Section 1AA Team
2021-03-10 TBD Section 1AAA Team Tournament Brad Tiedeken
Dwayne Lundtvedt
Joe Morgan
Matt Stein
2021-03-10 TBD SEC 2A Team Tournament Gary Heydt
Greg Ewing
Jeff Adams
Pat Irlbeck
6pm weigh-ins w/ 7pm start
2021-03-11 Section 8AA Team Tournament Scott Snobl
Steve Ricard
8AA Team
2021-03-11 BUSY David Baldini
2021-03-11 TBD Tournament Gary Heydt
2021-03-11 BUSY Jake Lawrence
Nels Onstad
2021-03-11 Section 3AA Team - TBD Tournament Brian Danks
Greg Ewing
2021-03-11 tbd Tournament Travis Christenson Section 3a team
2021-03-11 TBD Tournament Mark Levasseur 6AA Team
2021-03-12 Jamestown, ND Tournament Scott Snobl NAIA Women's National Tournament
2021-03-12 Busy Dan (Amos) Hendrickson
David Baldini
2021-03-12 BUSY Jake Lawrence NWCA D3 Nationals IOWA
2021-03-12 BUSY Nels Onstad
2021-03-13 BUSY Barrett Eller
David Baldini
Not available
2021-03-13 Jamestown, ND Scott Snobl NAIA Women's National Tournament
2021-03-13 BUSY Jake Lawrence NWCA D3 Nationals IOWA
2021-03-13 Cretin Derham Hall Tournament Bill Olson
Paul Fishbaugher
Team Section 1 & 4 AA Finals/State Quarterfinals
2021-03-13 BUSY Nels Onstad
2021-03-13 West Central Tournament Mark Levasseur 5a-6a team section finals/state
2021-03-13 St. James Tournament Dana Patenaude
Jeff Adams
Class A section 2-3 Team Regional
2021-03-13 New Prgue Tournament Dean Nelson
Dwayne Lundtvedt
Regional Team Class AAA (1-2)
2021-03-13 Coon Rapids Tournament Dan (Amos) Hendrickson MNUSA
2021-03-16 TBD Tournament Scott Snobl
Steve Ricard
8AA Individual Tournament
2021-03-16 TBD Gary Heydt
2021-03-16 Barret Tournament Leonard Woelfel 6A Individual
2021-03-16 Blue Earth-Section 2A Individuals Tournament Jake Lawrence
Jeff Adams
Mark Levasseur
Pat Irlbeck
3pm start
2021-03-16 BUSY Nels Onstad
2021-03-16 Section 3AA Individual - TBD Tournament Greg Ewing
2021-03-16 Redwood Falls Tournament Travis Christenson Section 3aa Individual
2021-03-16 Wabasso Tournament Brian Danks 3A Individual
2021-03-17 grand rapids 7AA Tournament Rich Pohlmeier
2021-03-17 TBD Tournament Paul Fishbaugher Individual Sections
2021-03-17 Annandale Tournament Mark Levasseur 6AA Individual sectional
2021-03-17 GMLOK Tournament Brad Tiedeken
Dwayne Lundtvedt
Joe Morgan
1A Individual Sectional
2021-03-17 Canon Falls Tournament Dana Patenaude
Dean Nelson
Section 1AA Individual
2021-03-18 BUSY Nels Onstad
2021-03-18 Rochester - Century Tournament Mike Woltman Individual Section1 AAA Pigtails/Quarter-finals
2021-03-19 BUSY Nels Onstad
2021-03-20 Cannon Falls Tournament Bill Olson
Don Dilaura
Paul Fishbaugher
Individual Section 1 & 4 AA Finals/State Quarterfinals
2021-03-20 BUSY Nels Onstad
2021-03-20 Rochester - Century Tournament Brad Tiedeken
Chad Getschmann
Dwayne Lundtvedt
Mike Woltman
Individual Section 1A & 4A Finals/State Quarterfinals
2021-03-20 Long Prarie/Grey Eagle Tournament Mark Levasseur Individual finals/state
2021-03-20 Windom Tournament Dana Patenaude
Jeff Adams
Class A (sect 2-3) Individual Regional
2021-03-20 Redwood Valley HS Tournament Joe Morgan Class AA (sect. 2-3) Individual Regionals
2021-03-20 Farmington Tournament Dean Nelson AAA (1&2) Super Regional Ind
2021-03-23 BUSY David Baldini
2021-03-25 St. Michael Albertville - Class AAA State Tournament Tournament Jeff Adams
Joe Morgan
Matt Stein
State Tournament Class AAA
2021-03-26 St. Michael Albertville - Class AA State Tournament Tournament Bill Olson
Dean Nelson
Greg Ewing
Pat Irlbeck
State Tournament - Class AA
2021-03-27 St. Michael Albertville - Class A State Tournament Tournament Dana Patenaude
Jake Lawrence
Paul Fishbaugher
State Class A Tournament
2021-03-31 Mason City, IA Dual Meet Matt Stein
2021-12-02 Clarion-Goldfield Dual Meet Gary Heydt
2021-12-04 Blue Earth Tournament Gary Heydt
2021-12-07 Maple River-Mapelton Triangular Meet Gary Heydt
2021-12-09 Maple River-Mapelton Quadrangular Meet Gary Heydt
2021-12-10 Blue Earth Triangular Meet Gary Heydt
2022-01-06 Garner-Hayfield Triangular Meet Gary Heydt
2022-01-06 Lake Mills Iowa Quadrangular Meet Bruce Barrett
2022-01-13 Maple River-Mapelton Triangular Meet Gary Heydt
2022-01-29 Mankato East Tournament Gary Heydt
2022-02-04 Mankato East Triangular Meet Gary Heydt